ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Human LBP DuoSet ELISA
Human LBP DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse TSLPR DuoSet ELISA
Sufficient for at least 15 96-well plates
R&D Systems™ Mouse IL-13 DuoSet ELISA
Mouse IL-13 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Kit |
| Gene ID (Entrez) | 16163 |
| Assay Range | 62.50 to 4000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Mouse |
R&D Systems™ Mouse CXCL13/BLC/BCA-1 DuoSet ELISA
Mouse CXCL13/BLC/BCA-1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse/Rat IGF-I/IGF-1 DuoSet ELISA
Mouse/Rat IGF-I/IGF-1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse IL-28A/B (IFN-lambda 2/3) DuoSet ELISA
Mouse IL-28B/IFN-lambda 3 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Total MMP-3 DuoSet ELISA
Human Total MMP-3 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Contactin-2/TAG1 DuoSet ELISA
Sufficient for at least five 96-well plates
R&D Systems™ Human CCL28 DuoSet ELISA
Human CCL28 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Porcine IL-8/CXCL8 DuoSet ELISA
Porcine IL-8/CXCL8 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Cotton Rat IFN-gamma DuoSet ELISA
Cotton Rat IFN-gamma DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse IL-1 alpha/IL-1F1 DuoSet ELISA
Mouse IL-1 alpha/IL-1F1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 16175 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | BAF, Hematopoietin-1, IL1, IL1 alpha, IL-1 alpha, IL1A, IL-1A, IL1-ALPHA, IL1F1, IL-1F1, IL1F1hematopoietin-1, interleukin 1, alpha, interleukin-1 alpha, LAF, LEM, preinterleukin 1 alpha, pro-interleukin-1-alpha |
| Assay Range | 15.60 to 1000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Mouse |
R&D Systems™ Human Phospho-Flt-3/Flk-2 DuoSet IC ELISA
contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs to measure in cell lysates
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 2322 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human Phospho-CD117/c-kit DuoSet IC ELISA
Human Phospho-CD117/c-kit DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 3815 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Species | Human |